DUYURU DETAYI

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali'den Kredi Faiz Açıklaması

     İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali hem ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu hemde bankaların kredi faiz oranlarına ilişkin açıklamalar yaptı. Adnan Bali'nin kredi faiz oranlarına dair değerlendirmesi haberimizde.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali konuşmasında Türkiye ekonomisi, enflasyon oranları, döviz kuru değerlendirmesi ve kredi faiz oranlarına dair detayları ele aldı. Adnan Bali açıklamalarında dengeleme süresinde olunduğunu ve bu aşamadan sonra ihtiyaçların karşılanabileceği büyüme hedeflerinin yakalanması gerektiğini ifade etti. Bankacılık alanına dair açıklamalarında kredi konusunu ele alan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali kamu bankalarının faiz indirimi ve sonrasında oluşan süreci değerlendirdi.

Adnan Bali kredi faiz oranlarıan dair değerlendirmesine o dönemde firmaların kredi yapılandırmalarının gerçekleştirildiğini, şirketlere ilave ve ödemesiz süreler verildiğini hatırlattı. O süreçte kamu bankalarının kredi faiz indirimlerine değinen İş Bankası Genel Müdürü şu ifadeleri kullandı.  “Bunda, bir miktar kamu bankalarının ekonomiyi ivmelendirmek için o günün koşullarında çok cazip diyebileceğimiz paketlerle ortaya çıkması ve bunun da kredi kullananlar tarafından açıkçası sınırsız bir arzmış gibi değerlendirilmesi etkili oldu. Bu durum, makul şartlarda oluşturduğumuz paketlere yeteri kadar ilgi olmamasına yol açtı.” Adnan Bali bankacılık alanına dair konuşmasının sonunda ise yapıcı politikaların önemine vurgu yaptı. Kredi arzı açısından bu politikaların devam etmesi gerektiğini ifade eden Adnan Bali hem kamu bankalarının hemde özel bankaların bu süreçte rol oynaması gerektiğini belirtti.